دربارۀ ایران

درباره ایران                   

 

ایران در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه واقع گردیده، با  وسعت حدود ۱.۶ میلیون کیلومتر مربّع و با جمعیت حدود  ۷۹ میلیون نفر یکی از بزرگترین کشورهای این منطقه میباشد. تهران بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر به عنوان مرکز سیاسی و پایتخت ایران است.

حدود ایران از شرق به افغانستان و پاکستان و از غرب به ترکیه و عراق، از شمال به جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود. ایران به همراه افغانستان و تاجیکستان دارای زبان رسمی فارسی است و دین رسمی آن اسلام است.

ایران به عنوان یکی از کهن ترین کشورها و از اولین پایه گذاران تمدنهای بشری در جهان بشمار می‌رود. این کشور به واسطه قرار گرفتن در منطقه میانی آسیا موقعیتی و همواره نقش راهبردی و استراتژیک مهمی داشته است. ایران عضو سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان کنفرانس اسلامی، کشورهای تولید کننده و فروشنده نفت: اوپک، سازمان اکو و بسیاری دیگر از سازمان بین‌المللی میباشد.

ایران یک کشور نیم صنعتی ولی دارای ذخائر معدنی بسیار مهمی چون: نفت و گاز است. ایران سومین ذخایر نفتی جهان با سهمی حدود یازده درصد ذخایر که حدودا معادل ۱۳۰ میلیارد بشکه میگردد و نیز دارنده دومین ذخایر گازی جهان با سهم  هجده درصدی که تقریبا شامل ۲۶ تریلیون متر مکعب میباشد را در اختیار خود دارد. همچنین ایران دومین صادرکننده بزرگ سازمان اپک است که یا مجموع ذخاير نفت و گاز پتانسیل تبدیل شدن به یک ابرقدرت انرژی را دارد. بیشترین معادن در حال بهره‌برداری در استان‌های خراسان و خوزستان قرار دارند. مهمترین معادن ایران غیر از نفت و گاز شامل: معادن کانیهای فلزی همچون آهن، منگنز، کرومیت، مس، سرب، روی، نیکل، کبالت، طلا، نقره، اورانیوم، گوگرد، نمک، سنگهای تزئینی و ساختمانی و زغال سنگ میباشند.

مشخصات: تعداد استانها : ۳۰، تعداد شهرستانها : ۳۳۵، تعداد بخشها : ۸۸۹، تعداد شهرها : ۱۰۱۵ و تعداد دهستانها : ۲۴۰۰ است. پرچم‌ سه رنگ ایران از سه‌ ردیف افقي مساوي‌ تشکيل شده که‌ شامل رنگهای سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌قرار دارد. آرم‌ ملي (الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ پرچم قرار گرفته است‌. ‌

صادرات اصلی ایران شامل نفت،گاز طبیعی، فرش دستباف و ماشینی، ميوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاويار، محصولات‌ پتروشيمي، منسوجات، پوشاک، محصولات صنايع‌ غذايي‌ و محصولات ساختمانی میگردد. در مقابل عمده واردات ایران:‌ ماشين آلات، صنايع‌ فلزي، مواد غذايي‌ و دارويي‌، خدمات فني و تکنولوژی و فرآورده‌هاي شيميايي‌‌ هستند.

ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزي‌ منطقه مانند گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، ميوه، دانه‌هاي روغني، پسته، بادام، گردو، پنبه، محصولات‌ لبني، پشم، خاويار و در عین حال به دلیل مصرف بالاتر از تولید از جمله وارد کنندگان این محصولات نیز هست.

واحد پول ایران ريال ايراني‌ که هر ۱۰ واحد آن معادل 1 تومان‌ است.

حمل و نقل‌: ایران دارای خطوط راه آهن‌ به مساحت حدودا ۷۴۰۰ کيلومتر‌ و ۱۵۸ هزار کیلومتر جاده، در حدود ۴ هزار کیلومتر خطوط لوله تفتی و ۴۶۰۰ کیلومتر خطوط لوله گاز است. مهمترین بنادرایران: آبادان، اهواز، بندر شهيد بهشتي، بندر عباس، بندر انزلي‌، بندر بوشهر، بندر امام خميني،‌ بندر ماهشهر، بندر ترکمن، خرمشهر، نوشهر هستند.

صنعت ایران

بر اساس گزارش بانک جهانی سهم ارزش افروده تولیدات صنعتی ایران در سال ۱۳۹۳معادل ۱۰.۴ درصد تولید ناخالص ملی بوده است و براساس آمار بانک مرکزی ایران رشد تولید ناخالص ملی در صنعت ومعدن در سال ۱۳۹۲ منفی ۶ بوده اما این رشد در سال ۱۳۹۳ به مثبت ۲.۸ درصد رسیده است.

توجه دولت ایران در سال ۱۳۹۳ به صنایع بزرگ باعث افزایش تولید و رشد اقتصادی کشور در سال گذشته گردید. مهمترین چالش پیش روی صنعت گران و فعالان صنعتی ایران کمبود منابع مالی و سرمایه در گردش است که باعث بحران شدید و رکود و واحدهای صنعتی در ظرفیت تولید گردیده است.

کمبود منابع مالی و بانکی مانع اصلی در تامین منابع مالی برای واحدهای تولیدی کوچک گردیده است. برطبق آمار گمرک ایران در بین ۱۰ کالای عمده صادراتی کشور، کالاهای صنعتی نقش مهمی را ایفا نمیکنند و همین آمار در بخش واردات نیز نشان از اولویت کم تولید و مواد اولیه مرتبط به آن است.

معادن ایران

ایران جزء ۱۰ کشور نخست جهان و اولین در کشورهای خاورمیانه از نظر ذخائر معدنی است. بر اساس گزارش های موجود، ایران در مجموع ۷ درصد ذخائر معدنی جهان را که شامل ۱۲ معدن از مهمترین معادن جهان است را در اختیار دارد. در حال حاضر ۶ هزار معدن شامل ۶۰ نوع ماده معدنی در این کشور شناسایی شده است . در مجموع ۸ درصد ذخائر روی و ۳ درصد ذخائر سرب جهان و حدود ۳۰ میلیون تن ذخائر شناخته شده مس ایران است.

این کشور چهارمین تولید کننده سنگ تزیینی دنیا و همچنین در ردیف بالای دارندگان ذخائر اورانیوم، زغال سنگ و سنگ آهن در جهان است. مطابق بررسی های به عمل آمده ایران برای ۱۰۰ سال آینده مواد معدنی برای استخراج در اختیار دارد. اما بر اساس آمار جهانی سهم ایران در صادرات مواد معدنی در بازار جهانی بسیار ناچیز است، در سال ۱۳۹۳ برداشت ایران از ذخاير معدنی ۳۴۰ تن بوده که کمتر از ۴/. درصد ذخائر استخراجی است که در استاندارد جهانی باید ۱ درصد باشد.

بر اساس نظر کارشناسان سهم معدن در تولید ناخالص ملی میتواند تا ۵۰ درصد افزایش یابد. هم اکنون ۹۷ درصد معادن کشور در اختیار بخش خصوصی و ۳ درصد در اختیار بخش دولتی است این در حالی است که نقش دولت در این صنعت برعکس میباشد.

مهمترین فرصت های و روشهای سرمایه گذاری درایران که به صورت رسمی اعلام گردیده شامل فروش و واگذاری طرح یا سهام، دریافت وام و تسهیلات از بانکها و موسسات مالی، گشایش اعتبار اسنادی و فاینانس، مشارکت، بای بک و اجرای پروژه ها میباشند.

 

کشاورزی ایران

کشاورزی ایران از پرسابقه ترین در جهان میباشد.

امروزه این صنعت نقش مهمی را در اقتصاد ایران بازی میکند. اما سهم صادراتی این بخش در توسعه اقتصادی و تولید ملی کشور ناچیز و با نوسانات زیادی همراه است، بویژه بحران کم آبی در سالهای اخیر تاثیر بیشتری بر روی تولیدات این بخش داشته است.

همواره یکی از مهمترین دغدغه های دولتها تامین امنیت غذایی و توسعه بخش کشاورزی است. بر اساس آمارهای موجود در ۱۳۹۳ در ۴ بخش اصلی زراعت، باغبانی، شیلات و دامداری  رشد ۶.۶ درصدی را تجربه کرده است و براساس آمارهای سازمان جهانی خواروبار فائو ایران به همراه ترکیه در مقام سوم جهان از لحاظ تنوع محصولات باغی و در تولید ۲۲ محصول کشاورزی جزء ۵ کشور اول دنیاست.

عمده صادرات محصولات کشاورزی ایران شامل پسته، انواع توت، خرما، گردو، خربزه و گرمک، زردآلو، گیلاس، گوجه فرنگی و هندوانه است که در سال ۱۳۹۲ مجموعا حدود ۴ میلیون تن انواع مجصولات به ارزش ۵.۱ میلیارد دلار را شامل شد. ایران همچنین واردکننده محصولات کشاورزی  از جمله ذرت دامی، جو، کنجاله، سویا، برنج کامل، موز سبز تازه و خشک، گوشت گاو، روغن خام سویا وآفتابگردان میباشد.

واردات ایران در سال ۹۲ حدود ۵۴۰ هزار تن بوده است. یکی از مشکلات اصلی بخش کشاورزی ایران عدم مکانیزه بودن و هدر رفتن آب و انرژی و در نتیجه کاهش تولید است. کشاورزی ایران بخصوص در بخش باغداری به شکل سنتی و با استفاده ۹۰ درصدی از نیروی انسانی امجام میگردد.

ایران جزء سرزمینهای خشک در اقلیم جهانی محسوب میگردد و آب یکی از مهمترین منابع کشاورزی است، بر اساس نظر وزارت نیرو ۹۰ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی صرف میشود این درحالی است که سهم این بخش در تولید ناخالص ملی بسیار کم است. تغییر سیستم آبیاری یکی از مهمترین روشهای کاهش مصرف آب در این بخش است.

تجارت ایران

تجارت نقش کلیدی در تکمیل روند تولید، صنعت، معدن و کشاورزی را بازی میکند.

بازرگانی در واقع با نتیجه کار بخشهای دیگر سروکار دارد، بخصوص نقش مهم بازرگانی خارجی که باعث فروش کالاها در بازارهای جهانی و ورود ارز به کشور میگردد و بخش بازرگانی داخلی نیز موجب توسعه اقتصادی کشور میگردد. توانمندی و پویایی این بخش باعث رضایتمندی تولید کننده، مصرف کننده و رشد کل اقتصاد میگردد. برای مثال از کل رشد ۳ درصدی سال ۱۳۹۳ بازرگانی سهم نیم درصدی داشت و سهم آن در تولید ناخالص ملی همان سال ۱۳.۵ درصد بوده است.

صادرات غیر نفتی نقش اصلی توسعه بازرگانی ایران است که هم باعث کاهش وابستگی کشور به درآمد نفتی و هم باعث رفع مشکلات اقتصادی کشور میگردد. براساس آمار گمرک ایران در سال ۱۳۹۳ حجم کل صادرات غیر نفتی ایران معادل 98.5 میلیون تن کالا که حدود 50 میلیارد دلار تن کالا را شامل گردید، و در مقابل 41 میلیون تن کالا به ارزش 52.5 میلیارد دلار حجم واردات غیر نفتی ایران بوده است. بدین ترتیب گردش تجارت خارجی ایران در سال 1393 معادل 102 میلیارد دلار گردیده است. بر اساس این گزارش از این میزان 14 میلیارد دلار مربوط به مایعات گازی, 14 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی و ما بقی سایر کالاهای صادراتی ایران را شامل گردیده است.بدین ترتیب مایعات گازی و محصولات پتروشیمی به ترتیب مهمترین کالاهای صادراتی ایران بوده اند.

مهمترین شریک تجاری ایران چین با 3.7 میلیارد دلار صادرات در 6 ماه اول سال 1394 بوده است و عراق با 3 میلیارد دلار در ردیف دوم جدول صادراتی ایران قرار دارد.

در همین مدت بیشترین واردات ایران نیز از کشور چین با حدود 5.5 میلیارد دلار و امارات با حدود 4.5 میلیارد دلار دومین کشور صادر کننده به ایران بوده است. در عین حال به علت پایین بودن حجم تجارت در 6 ماهه گذشته تراز مثبت تجاری ایران از کارشناسان اقتصادی مفید به نظر نمیرسد، زیرا بخش بازرگانی ایران به اهداف بازرگانی خود که رونق اقتصادی بوده است دست نیافته است.

تعرفه ها و وضیت نا بسامان آن در حمایت از تولید کنندگان داخلی, عدم وجود حقوق مصرف کننده در نظام تعرفه ای ایران و قاجاق کالاهای بی کیفیت از عوامل اصلی این حریان میباشد. همچنین محدودیت بازارهای ایران به تعداد کشورهای خاص و وجود تحریمها در سالهای گذشته آسیبهای جبران ناپذیری را بر بازرگانی ایران وارد نموده است.

بر اساس آخرین اعلام بانک جهانی در شاخص فضای کسب و کار ایران رتبه 130 در میان 189 کشور جهان کسب کرده است.همچنین اعمال سیاستهای نامناسب برای صادرات و واردات کالا موجب به هم خوردن تنظیم بازار و آسیبهای زیادی به پیکره صادرات ایران گردیده است.

بر اساس سند چشم انداز 20 ساله ایران و بر پایه تولید ملی متکی بر منابع انسانی و سرمایه های اجتماعی، ایران جز کشورهای توسعه یافته محسوب گردیده است که زمینه تحقق آن در سطح تجارت داخلی و خارجی تکیه بر صادرات غیر نفتی بوده است.

توریست، جهانگردی و ایرانگردی

ایران در موقعیتی منحصر بفرد جغرافیایی میان خلیج فارس و دریاچه خزر بزرگترین دریاچه جهان قرار دارد و دارای تنوع و جاذبه های توریستی در زمینه های تاریخی، هنری، جغرافیایی، مذهبی، طبیعی، سلامتی، ساحلی و دریایی و ورزشی میباشد.

بازار فرش تبریز

در کل از نظر آب و هوایی ایران در ناحیه استوایی زمین و دارای آب و هوای خشک و بری میباشد. اما بدلیل وسعت و وجود عوارض طبیعی مانند ارتفاعات و دشت ها‌ و مجاورت دریای خزر و اقیانوس هند از آب و هوای متنوعی برخوردار است.

 • صنایع دستی ایران

صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران از مهمترین جاذبه های توریستی با تنوع در حدود ۳۰۰ رشته از قدمت چند هزار ساله برخوردار و ایران در زمینه تنوع صنایع دستی مقام نخست در میان کشورهای جهان را داراست. با توجه به پراکندگی این صنایع در نقاط مختلف ایران جاذبه های آن نیز درسراسر کشور گسترده گردیده و نشانه های از آداب و رسوم هر قوم و منطقه را در خود جا داده است. از جمله صنایع دستی معروف ایران میتوان از: جاجیم بافی، گلیمبافی، ابریشم دوزی و ابریشم بافی، قالیبافی، زیلو بافی، لباسهای محلی، قلمکاری و قلمزنی، سفالگری، کاشی گری، حکاکی، قفل سازی، خراطی، کنده کاری، منبت، معرق، تراش سنگ های قیمتی، فیروزه کوبی، مخمل بافی، شیشه گری و مینا کاری، طراحی و تذهیب، نقاشی های سنتی را نام برد.

 • جاذبه های هنری و فرهنگی

تنوع قومی از مشخصه های بارز ایران است، اقوام گوناگون با آداب و رسوم و لهجه ها و گویشهای مختلف قرنها در کنار هم زندگی کرده اند. اقوام ایرانی شامل، آذری، عرب، بلوچ، بختیاری، کرد، لر، ترکمن، فارس میباشند. هریک از این اقوام علاوه بر داشتن آداب و سنن و رسوم خاص خود دارای تاریخ جدا و مشترک با یکدیگر هستند که این آداب و رسوم متفاوت میتواند مورد توجه گردشگران این کشور قرار گیرد. عشایر ایران از دیگر جاذبه های توریستی در مورد زندگی در محیط طبیعی است، همچنین رسوماتی چون عید نوروز، موسیقی ایرانی، مراسم های مذهبی که از قدمت فرهنگی برخوردار هستنداز دیگر جنبه های توریستی ایران هستند. معماری ایران به اندازه تاریخ آن قدمت دارد، زیگورات چغازنبیل، پرسپولیس، گنبد سلطانیه و پل خواجو از نمونه های هنر معماری ایرانیان است. شعرای ایران نیز از جنبه های اساسی در هنر ایران محسوب میگردند. افرادی چون فردوسی، حافظ، خیام، سعدی، عطار و مولانا از نمودهای بارز شعر و عرفان ایرانی محسوب میگردند. از دیگرجنبه های  هنری ایران، هنرهای دستی است که هر گوشه از ایران هنرهای دستی مخصوص به خود دارد و سوغاتی است برای میهمانان آن  منطقه. از جاذبه های توریستی در این زمینه میتوان از دیدار از مساجد کهن، کلیساها، امامزاده ها، کنیسه ها، معابد، خانقاه، نیایشگاه های قدیمی، قبور پیامبران وشاعران را نام برد.

 • آب و هوای ایران

در کل سه نوع آب و هوا در ایران قابل شناسایی است، آب و هوای بیابانی و نیم بیابانی، آب و هوای معتدل خزر و آب و هوای معتدل کوهستانی. تفاوت درجه حرارت در ایران بین سردترین و گرمترین نقطه تا ۵۰ درجه سانتیگراد میرسد. در مرکز کویر لوت ایران داغ ترین نقطه زمین در تابستان سال های ۲۰۰۴و ۲۰۰۵ به ثبت رسیده است. میزان بارندگی در شمال ایران به بیش از حدود ۲۲۰۰ میلیمتر و در کویر مرکزی ایران کمتر از ۱۵ میلیمتر است. هوای ایران در سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب، و در زمستان معتدل، شمال غرب و غرب در تابستان معتدل و زمستان سرد همراه با برف و جنوب ایران تابستان بشدت گرم و زمستانی معتدل دارد. ژئوتوریسم یکی دیگر از جاذبه های توریستی ایران محسوب میگردد.

 • جغرافیای ایران

فلات ایران سرزمینی بلند با ارتفاع حدود ۱۰۰۰ متر از سطح دریا،دارای رشته کوه های مرتفع و ریگزارهای خشک و بی آب و علف میباشد. ایران سرزمینی جهار فصل با کوه های بلند چون دماوند وسبلان، دریاجه های زیبا، رودخانه پرآب، جنگلها و مراتع زیبا در شمال، شنزارهای گرم در کویر لوت، کوه های پوشیده از برف در شمال غرب و سواحل گرم جنوب، تنوع گیاهی و جانوری با حدود ۱۱۵۰ گونه جانوری جرء رتبه های نخستین در جهان میباشد. ایران هر ساله زیستگاه گونه های از پرندگان مهاجر از نواحی روسیه، سیبری است ووجود آبهای گرم در شمال و جنوب باعث تنوع آبزیان نیز گردیده است.همچنین بر اساس آمارموسسه تحقیقات چنگل ها و مراتع ایران، این کشوردر حدود ۱۰ هزار گونه گیاهی و جنگلی در اختیار دارد. طبیعت گردی یکی از جنبه های توریستی ایران است که شامل:، کوه نوردی، غارنوردی، گردشگری عشایری، غواصی، یخ نوردی، دره نوردی، بیابان نوردی، دوچرخه سواری در کویر، سنگنوردی و طبیعت گردی با دوچرخه، آبشارها، دریاچه ها، جزایر قسمتی از این فرصت ها میباشند.

 • جاذبه های تاریخی

از لحاظ تاریخی تمدن سیلک مربوط به ۷ هزار سال پیش از کهن ترین تمدن های بشری، شهر سوخته، تمدن کاسی ها و اورارتو از کهن ترین آثار تاریخی یافت شده در ایران هستند. تاریخ ایران به بخش تقسیم میگردد: قبل و بعد از اسلام. تمدن های قبل از اسلام بترتیب: مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان و تمدن اسلامی از بعد از سال ۲۰۵ هجری آغاز میگردد. جاذبه های موجود تاریخی ایران شامل: بازارهای قدیمی، مساجد، کاروانسراها، ارگ ها، قلعه ها، کلیساها، آتشکده ها، حمام های قدیمی، محوطه های تاریخی، شهرهای تاریخی، کاخ ها، موزه ها، باغ ها، شهرهای زیر زمینی، معابد قدینی و از این قبیل است.

 • ورزش ایران
بر اساس منابع تاریخی از سنگ نوشته ها و کتاب اوستا سابقه بعضی از ورزشها در ایران، سابقه ای بیشتر از  یونان است. ورزشهایی چون تیرو وکمان، قایق رانی از جمله ورزشهایی بوده که یونانیان به آن نمیپرداختند اما جزء ورزشهای اصلی در ایران بوده است. ایران جزء اولین کشور های سرزمین های شرقی محسوب میگردد که تربیت بدنی از ارکان نظام تعلیم و تربیت در آن محسوب میگردیده است. هردوت مینویسد : فرزندان ایران سه چیز را میآموزند: ۱. اسب سواری ۲. تیر و کمان و ۳. راستگویی.از سال ۱۳۰۶ ورزش جزء دروس مدارس قرار  گرفت و در سال ۱۳۱۶ دانشسرای تهران اولین دوره کارشناسی تربیت بدنی را راه اندازی کرد. در سال ۱۳۸۹ سازمان تربیت بدنی با ادغام با سازمان جوانان به وزارت ورزش تبدیل گردید.اولین جضور ایرانیان در بازیهای ورزشی خارجی، حضور دانشجویان ایرانی مقیم اروپا در بازیهای ۱۹۳۶ برلین آلمان هیتلری بود. در ۱۳۲۵ کمیته ملی المپیک در ایران تشکیل شد و یکسال بعد رسما ایران به عضویت کمیته بین المللی المپیک درآمد. ایران جزء کشورهای پر شرکت کننده در بازیهای پارا المپیک بعلت وقوع جنگ ۸ ساله ایران و عراق و وجود تعداد بیشمار معلولین و جانبازان این دوران میباشد. جاذبه هایی چون غارنوردی، اسکی روی آب در سواحل ایران و برف در پیست های اسکی، کویر نوردی، کوه نوردی، غواصی را میتوان ذکر کرد.

فرصت های سرمایه گذاری در ایران

 

دولت  ایران ضمن استقبال از سرمایه گذاری خارجی در ایران از سرمایه گذاران خارجی میخواهد که قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی و آئین نامه های آن را  بـا دقت و تـوجه کـافی مطالعه نمایند تا ضمن آشنایی با حقوق خود، تسهیلات و حمایت های ناشی از سرمایه گذاری از تعهدات و الزامات قانونی خود در چارچوب این قانون نیز مطلع شوند.

استفاده از منابع مالی و خطوط اعتباری خارجی که در ایران به نام فاینانس متداول گردیده برای اجرای پروژه‌ها و خرید تجهیزات و کالاهای سرمایه ای طرح‌های تولیدی و همچنین خدمات فنی و مهندسی پروژه‌ها، وفق قراردادهای مالی منعقده با اعتبار دهندگان خارجی صورت می پذیرد.

فرایند اجرای این روش براساس آخرین مصوبه هیات محترم وزیران دولت ایران و ضوابط برنامه پنجم توسعه اصلاح و بدین شرح میباشد:

 1. فعالیتهای قابل قبول
 2. واجدین شرایط
 3. وثیقه های مورد نیاز
 4. نرخ سود و هزینه های آن
 5. سقف پرداخت
 6. مدت استفاده از تسهیلات
 7. دوره بازپرداخت
 8. بخش دولتی و غیر دولتی

راهنما تامین منابع خارجی به روند بررسی درخواست سرمایه گذاران خارجی در ســازمان سرمایه گذاری تا مرحله صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی اشاره مینمایید. این مراحل بدین شرح میباشند:

 • روند بررسی درخواست سرمایه گذاران خارجی در سازمان سرمایه گذاری تا مرحله  صــدور مجوز سرمایه گذاری
 • پوشش های تضمینی و حمایتی توسط دولت ایران
 • حقوق، تسهیلات و حمایت سرمایه گذاران خارجی توسط دولت ایران
 • تعهدات و الزامات حقوقی سرمایه گذاران خارجی
 • کل مزایا و تسهیلات نضمینی به سرمایه گذار خارجی

اولویت های سرمایه گذاری درایران بر مبنای سند ملی توسعه به ۳ قسمت اصلی ذیل تقسیم گردیده است:

 • اولوبت های سرمایه گذاری تجارت
 •  اولویت های سرمایه گذاری صنعت
 • اولویت های سرمایه گذاری معدن

 

 • اولویت های سرمایه گذاری تجاری ایران به شرح ذیل میباشند:
 1. احداث نمايشگاه بين المللي استان در محل دائمي
 2. احداث نمايشگاه دائمي فرش دستباف
 3. ايجاد بانك اصناف
 4. توسعه وتقويت زيرساختهاي تجاري مثل ايجاد پايانه هاي صادراتي
 5. ايجاد خطوط دريايي و هوايي جهت صادرات كالاهاي كشور به بازارهاي متناسب با نياز
 6. ايجاد شهركهاي لجستيكي يا هاب هاي تجاري
 7. ايجاد و توسعه شهركهاي صنفي
 8. ايجاد و توسعه فروشگاه هاي زنجيره اي (عرضه كننده كالا و خدمات)
 9. ايجاد ميادين ميوه و تره بار
 10. ايجاد و توسعه فروشگاه هاي مجازي و بازاريابي شبكه اي
 11. توسعه و ارتقاي كيفي خدمات اصناف با هدف رضايتمندي مشتري
 12. توسعه و ساماندهي شركتهاي پخش و حمايت از ايجاد شركتهاي لجستيكي
 13. ايجاد شركت هاي توانمند بازاريابي و صدور كالاي صنعتي

 

 • الویت های سرمایه گذاری صنعتی ایران به چند بخش اصلی ذیل تقسیم میگردید:

       1.صنایع دارویی

2.صنایع غذایی

3.صنایع الکترونیک

4.صنایع ماشین سازی و تجهیزات

5.صنایع نساجی و پوشاک

6.صنایع پتروشیمی و پالایشگاه

7.صنایع پلیمری

8.صنایع سلولوزی

9.صنایع شیمیایی

10.صنایع تجهیزات پزشکی

11.صنایع خودروسازی، قطعات خودرو و نیرومحرکه

 • اولویت های سرمایه گذاری معدنی ایران به شرح ذیل میباشند:
 1. اکتشاف
 2. استخراج
 3. فلزات و مصنوعات فلزی
 4. مواد معدنی غیرفلزی

۱) اولویت سرمایه گذاریهای ایران در بخش اکتشاف معادن

 • اكتشاف مس و پلي متال
 • اكتشاف فسفات
 • اكتشاف نيكل
 • اكتشاف مواد اوليه توليد آلومينيوم با اولويت بوكسيت
 • پي جويي و اكتشاف سنگ آهن خام
 • اكتشاف تكميلي جهت شناسايي سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي

۲) اولویت سرمایه گذاریهای ایران در بخش استخراج معادن

 • بهره برداري و استخراج مكانيزه معادن ذغالسنگ
 • بهره برداري از شورابه ها براي استحصال پتاسيم و منيزيم
 • استخراج مواد اوليه توليد آلومينيوم با اولويت بوكسيت
 • بهره برداري از معادن سنگ آهن

۳) اولویت سرمایه گذاریهای ایران در بخش فلزات و مصنوعات فلزی

 • لوله هاي مسي كم قطر
 • مفتول مسي كم قطر
 • مفتول فولاد آلياژي 5/2 تا 15 ميليمتر (بصورت كلاف)
 • فويل آلومينيومي زير 9 ميكرون
 • لفاف آلومينيومي
 • ورق آلياژي آلومينيومي ويژه (كشش عميق)
 • انواع فلنج به روش فورج (داراي استاندارد مصرف در صنايع نفت ، گاز و پتروشيمي)
 • قطعات سبك فورجي صنايع راه آهن
 • انواع قطعات چدني خودرو (پوسته گير بكس خودرو و ساير قطعات صنعتي مربوطه)
 • شاتون خودرو به روش فرجينگ

۴) اولویت سرمایه گذاریهای ایران در بخش مواد معدنی غیر فلزی

 • استخراج املاح از نمك درياچه اروميه
 • استحصال و بازيافت ضايعات فرآورده هاي نسوز
 • الياف نسوز
 • الياف شيشه
 • الياف بازالت
 • الياف سراميكي
 • آجر نسوز دلوميتي
 • آهك هيدراته
 • بريكت از ضايعات ذغال سنگ
 • كنسانتره ذغالسنگ
 • بنتونيت فعال
 • دولوميت كلسينه شده
 • رنگهاي چيني و سراميكي
 • قطعات سراميكي با كاربرد هاي خاص
 • قطعات و جرم هاي نسوزسبك
 • رولرهاي سراميكي
 • سراميك صنعتي
 • فرآوري سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي
 • فرآوري زئوليت
 • فرآوري فلورين
 • بردهاي (ورق هاي) عايق نسوز
 • الكترودگرافيتي
 • فوم شيشه اي
 • لوله هاي آزمايشگاهي (ونوجكت)
 • شيشه هاي سلار
 • ظروف شيشه اي دارويي (ويال)
 • توليد شيشه هاي نانو
 • توليد آجر به روش مدرن با اولويت بازسازي و نوسازي صنايع آجر (تغييرتكنولوژي به كوره تونلي)
 • مركب چاپ ديجيتال براي صنعت كاشي و سراميك
 • گلوله هاي سراميكي آلومينيومي

 

***مطالب برگرفته از سایت http://www.sepehrariaco.ir می باشد.

 

Gate to iran